TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zespół Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych PWR

Badania

W skład zespołu dawnego Zakładu Kotłów Spalania i Procesów Energetycznych wchodzą zespoły badawcze skupione wokół tematyki budowy urządzeń kotłowych, procesów spalania paliw, konwersji energii oraz maszyn przepływowych.

Posiadamy dwa uznane laboratoria badawczo-dydaktyczne - oba zlokaliwoane w budynku A4 Politechniki Wrocławskiej,  które świadczą swoje usługi także w badaniach na rzecz przemysłu.

Laboratorium spalania i wybuchowości  (kierownik: dr inż. Krzysztof Mościcki)
Laboratorium konwersji energii  (kierownik: dr inż. Michał Ostrycharczyk)

Laboratorium Spalania i Wybuchowości - tematyka badawcza:

  • badania jakości spalania różnych paliw z wykorzystaniem zaawansowanych technik pomiarowych; kontrola i monitoring zagrożenia korozją wysokotemperaturową oraz procesu szlakowania palenisk kotłowych,
  • dobór metod odsiarczania i odazotowania spalin,
  • ocena sprawności obiektów energetycznych i ich optymalizacja,
  • dobór optymalnych parametrów waloryzacji paliw kopalnych i biomasowych ze względu na zużycie energii i właściwości produktu,
  • określenie właściwości termo-kinetycznych substancji dla różnych gałęzi przemysłu ze względu na zagrożenia wybuchem i konieczność zastosowania zabezpieczeń pożarowo-wybuchowych.

W Laboratorium Spalania i Wybuchowości wykonujemy komercyjnie badania parametrów wybuchowości różnych substancji (link)

Laboratorium Konwersji Energii - tematyka badawcza:

  • badania konwersji energii w innowacyjnych i nowych technologiach: ogniwa paliwowe, kolektory i baterie słoneczne, procesy termiczno-chemicznej przeróbki paliw na paliwa wysokogatunkowe, badania technologii CCS z zastosowaniem stałych i ciekłych sorbentów,
  • badania właściwości fizyko-chemicznych paliw niskogatunkowych, biopaliw i popiołów oraz ich reaktywności w procesach spalania i zgazowania.

 

Politechnika Wrocławska © 2024